مقاله های فلز

شات بلاست چیست ؟

شات بلاست چیست

شات بلاست چیست ؟

در این نوع عملیات و فرآیند ساچمه های فولادی کروی و شکسته و یا شات گرید فولادی به کمک هوای فشرده به صورت شتاب گرفته بر روی سطوح فلزات پرتاپ و پاشیده می شود بر خورد مدام ساچمه ها در این تکنیک باعث آسان و میسر شدن فرآیند زنگ زدایی , پوسته زدایی از قطعات فرج , شات پینگ و تنش زدایی از قطعات صنعتی می شود متداولترین روش پاشش در تکنیک شات بلاست توربین گریز از مرکز پاشنده بوده که باعث صرفه جویی هزینه های بلاستینگ برای مخاطبان خود شده است  ساچمه ای که مد نظر این عملیات می باشد از جنس هایی چون ساچمه های فولادی , گرانول سیلکون و….بوده , پس از انجام عملیات کمی از سطح بیرونی ماسه برداشته که شات نامیده می شود این فرآیند  در تمام صنایعی که با فولاد سر رو کار دارند مانند اتومبیل سازی , فرفروژه ها و….مورد استفاده قرار گرفته می شود .

  • چرا استفاده از شات بلاست ؟
  • تفاوت سند بلاست با شات بلاست
  • دستگاه شات بلاست چیست ؟
  • ساچمه شات بلاست

خدمات رنگ کوره ای گلنرده سعید

 

چرا استفاده از شات بلاست ؟

این فرآیند به دلیل برطرف کردن سطوح ناهموار , ترک خورده  , زنگ زده و یا رنگ های باقی مانده و پاکیزگی قطعه کاربرد دارد پس از پایان عملیات بر روی قطعات آماده تراشکاری و رنگ کاری می شود .

تفاوت سند بلاست با شات بلاست

این دو از لحاظ عملکری دارای تجهیزات یکسان برای رفع آلودگی و صیقلی کردن سطوح  بوده و تفاوت چندانی در آن وجود ندارد اما نکته اینجاست که در سند بلاس از شن و ماسه سیلیسی برای شتاب گیرنده ولی در شات بلاس از شات های فلزی با متریال فولاد , مس و یا آلومینیوم استفاده می شود .سند بلاست شن پاشی اما شات بلاست ساچمه زنی می باشد .

دستگاه شات بلاست چیست ؟

انواع دستگاه شات بلاست شامل مدل میزی , مدل آویزی , مدل تونلی , مدل تونلی لوله و مدل نواری می باشد دستگاه شات بلاست متشکل از 6 قسمت اصلی عبارتند از

توربین

مهم ترین قسمت این دستگاه بوده که ذرات به کمک نیروی گریز از مرکز که از چرخش پره های توربین شکل میگیرد به سطح کار پرتاب می گردد تعداد نصب توربین ها به نوع قطعه و سرعت انجام شات بستگی دارد .

محفظه اتاقک

 محفظه اتاقک از ورق استیل ضخیم ساخته شده که با ورق های آلیاژی ضد سایش پوشش داده می شوند و محیطی مناسب برای اجرای فرایند عملیات شات بلاست می باشد .

مکانیزم حرکت قطعه کار

مکانیزم های مختلفی برای حرکت قطعه از لحاظ نوع , ابعاد و کیفیت قطعات کار وجود دارد .

بالابرنده

ذرات جمع شده در انتهای محفظه از طریق نقاله مارپیچ به ابتدای بالابر رفته تا به سمت جداکننده حمل گردد .

جداکننده

این وسیله ذرات آلاینده را از ذرات ساینده قبل از ورود به توربین جدا می کند.

غبارگیر

در این مرحله هوای شامل ریزآلاینده ها از فیلتر عبور و به هوای پاک تبدیل می شود .

ساچمه شات بلاست

شات یا ساچمه های فولادی (کروی و شکسته) از متداولترین و به صرفه ترین ساینده های فلزی که در تکنیک های پلاستینگ کاربرد دارد که از ان برای اربین بردن زنگ قدیمی , ماسه زدایی از قطعات ریخته گری و عملیات شات پیتینگ استفاده می شود .

لیست قیمت حفاظ شاخ گوزنی های جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *