اخبار

تختال چیست ؟

تختال چیست ؟

تختال چیست ؟

اسلب یا تختال محصولی میان خطی و نیمه خطی ساخته شده از فولاد بوده که از فرآیند نورد شمش یا توسط عملیات ریخته گری تولید می شود بر خلاف شمشال سطح مقطعی ان مربعی شکل نیست و به شکل مستطیل است و برای تولید محصولات نورد تخت به ویژه کویل و ورق نورد گرم و نیز در صنعت ماشین آلات سنگین کاربرد دارد ؛ به طور معمول تختال ها از فولاد کربنی ساخته می شوند اما برخی از آنها نیز از فولاد زنگ نزن ساخته می شوند . گلنرده سعید تولید کننده انواع حفاظ شاخ گوزنی ، حفاظ آکاردئونی ، درب های فرفورژه و انواع گلنرده های طرح جدید در خدمت شماست . جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید و یا همراه ما بمانید با : 

  • تختال چیست ؟
  • ابعاد استاندارد تختال ها چقدر است ؟
  • کاربرد تختال ها چیست ؟
  • روش تولید تختال ها چگونه است ؟
  • ویژگی تختال های با کیفیت چیست ؟
  • کارخانه های تولید کننده و مصرف کننده اسلب در ایران
  • تختال C چیست ؟
  • عوامل مؤثر بر قیمت تختال ها

قیمت درب فرفورژه در تهران

تختال چیست ؟

تختال چیست ؟

تختال ها از فرآورده های فولادی به شمار می آیند این نوع محصولات خطی یا نیمه خطی از فولاد بوده که از فرآیند نورد شمش یا عملیات ریخته گری ساخته می شود ؛ اسلب ها سطح مقطعی مستطیل شکل دارد و برای تولید محصولات نورد تخت مانند کویل و ورق نورد گرم در صنعت ماشین آلات سنگین مورد استفاده قرار میگیرند .

ابعاد استاندارد تختال ها چقدر است ؟

عرض تختال ها 650 تا 2000 میلی متر بوده و ضخامت آنها 200 تا 250 میلی متر بوده و با طول متغیر 4 تا 12 متر می باشد همچنین تختال هایی با ضخامت 230 , عرض 1250 میلی متر و طول 12 متر در بازار ایران بسیار محبوب هستند  برخی از اسلب ها را از فولاد کربنی و برخی دیگر را از فولاد زنگ نزن می سازند برای ساخت آنها نیز از ماشین آلات پیشرفته استفاده می شود .

کاربرد تختال ها چیست ؟

تختال ها در واقع محصولات پیش ساخته فولادی هستند که برای ساخت مقاطع فولادی به ویژه تیرآهن , لوله , میلگرد و ورق مورد استفاده قرار میگیرند از دیگر مصارف آنها می توان ساخت کویل , ورق و تسمه  را نام برد .

روش تولید تختال ها چگونه است ؟

تولید به روش کوره القایی :

این روش تولید تختال در کشور ما خیلی مورد استقبال نیست ؛ زیرا در این روش مصرف بالای برق و الکترود در کوره القایی استفاده می شود از طرفی در این روش از مواد افزودنی استفاده می شود به همین دلیل به علت هزینه بر بودن این روش نسبت به دیگر روش ها در ایران استفاده نمی شود .

تولید و نصب حفاظ شاخ گوزنی

تولید به روش کوره الکتریکی :

در این روش از کوره های الکتریکی استفاده می شود ؛ نخست فولاد در کوره الکتریکی ذوب شده و به عنوان ماده اولیه می توان از آهن قراضه یا فولاد استفاده نمود ؛ آهن اسفنجی نیز به عنوان ماده اولیه برای ساخت اسلب مدتی است که استفاده می شود ؛ برای تولید این محصول مواد افزودنی اعم از آهک , کک , بنتونیت و .. را به آهن اضافه کرده و آن را به درون کوره میریزند پس از ذوب در قالب های مسی ریخته و به شکل دلخواه در می آید .

تولید به روش کوره بلند :

تولید تختال ها در کوره بلند نیاز به زغال سنگ دارد به دلیل اینکه ایران دارای معادن زغال سنگ است این روش نسبت به روش های قبلی در کشورمان محبوب است ؛ در این روش سنگ آهن را همراه با کک و آهن وارد کوره مذاب می کنند و پس از ذوب ناخالصی ها جدا شده و به ماده باقیمانده اکسیژن افزوده می شود در ادامه با ریختن مواد مذاب در قالب ان را به شکل قالب درآورده و برای سرد کردن قالب ها رویشان آب پاشیده و یا شمش های منجمد قرار میدهند .

ویژگی تختال های با کیفیت چیست ؟

یک تختال یا اسلب با کیفیت باید عاری از هر نوع ترک خوردگی همچنین فاقد هر نوع عیوب ظاهری , سطحی و نیز داخلی باشد ؛ بر روی سطح آن هیچ حفره انقباضی وجود نداشته و روی انها اثری از جوش مشاهده نشود یک اسلب با کیفیت باید سطحی صاف و بدون پوسته داشته باشد و بهتر از است هر دو طرف اسلب لایه ای ضد زنگ کشیده شود

کارخانه های تولید کننده و مصرف کننده اسلب در ایران

برخی کارخانه های تولید کننده اسلب در ایران شامل کارخانه فولاد خوزستان , کارخانه فولاد هرمزگان و کارخانه فولاد مبارکه است ؛ کارخانه های مصرفی نیز شامل کارخانه لوله نورد اهواز , کارخانه فولاد اکسین , کارخانه فولاد خرم آباد , کارخانه فولاد کاویان و… می باشد .

تختال C چیست ؟

تختال C به تختال هایی گفته می شود که برای تولید ورق گرم Cو یا HC مورد استفاده قرار میگیرد ؛ مشخصه های ورق گرم HC این است که ضخامت آنها بین 5 تا 6 میل است و عرض آنها بین 1300 , 1350 , 1400 و 145 میلیمتر است

عوامل مؤثر بر قیمت تختال ها

در تعیین قیمت تختال های فولادی عوامل مختلفی اعم از قیمت سنگ آهن , قیمت جهانی نفت , قیمت ضایعات آهن , میزان عرضه و تقاضا , هزینه حمل و نقل , نرخ ارز و… تأثیر گذار است .

طرح های روز درب آکاردئونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *