مقاله های فلز

فورج چیست ؟

حفاظ گلنرده

فورج چیست ؟

فورجینگ که با نام آهنگری نیز شناخته می شود پیشینیه ای بسیار قدیمی دارد  در صنعت برای تولید و ایجاد قطعات فلزی استفاده می شود عملیات فورج یعنی شکل دادن به قطعات فلزی توسط پتک کاری و یا پرس کاری می باشد در این فرآیند در ابتدا قطعه مورد نظر را مابین دو دو نیمه قالب گذاشته و در ادامه نیرویی زیاد به شکل آهسته و یا ضربه ای به آن وارد می گردد بدین ترتیب قطعه فلزی حرارت دیده شکل میگیرد و مواد اضافی آن که در حفره فلاش تجمع می کند همان فورج است . گلنرده سعید تولید کننده گلنرده های جدید همراه شماست با  :

  • 6 مورد از پر استفاده ترین انواع فورج ها
  • تفاوت فورج و ریخته گری
  • پرسکاری سرد چیست ؟
  • قابلمه فورج شده چیست ؟

قیمت درب فرفورژه ساختمان

6 مورد از پر استفاده ترین انواع فورج ها

آهنگری سنتی و دستی

یکی از متداولترین روش ها آهنگری سنتی و دستی می باشد که توسط ساده ترین ابزار یعنی چکش و سندان صورت میپذیرد .

فورج ها با پتک اتوماتیک :

این نوع روش فورج ها در ساخت قطعات بزرگ برای پرس هایی با سطوح قالب صاف به منظور افزایش طول و کم کردن قطر انجام می شود .

فورج های قالب باز :

در این نوع روش فورج قطعه پرس بین قالب های هندسی شکل گرفته و می توان فورج داغ محسوب می شود . این روش در مواردی مانند , تعداد قطعات کم با شکل ساده و همچنین قطعات بزرگ می باشد .

فورج های قالب بسته :

در این شیوه بیلت میان دو قالب گذاشته شده و در مراحل متعدد , پیش شکل دهی , شکل دهی نهایی و برش پلیسه انجام میگیرد .

فورج های غلطکی :

روش غلطکی برای کاهش قطر و ضخامت و افزایش طول مانند میله هایی با مقطع متفاوت کاربرد دارد و از انواع روش غلطکی می توان تک , دو و یا سه غلطکی , گوه تخت و یا مقعر را نام برد .

فورج های حلقه ای :

این روش توسط دو غلتک چرخان , با افزایش محیط حلقه توسط کاهش سطح مقطعی انجام میگیرد .

تفاوت فورج و ریخته گری

در مقایسه و تفاوت فورج با ریخته گری باید گفت که هر دو نیازمند استفاده از درجه دمای بالا برای نرم کردن مواد خام فولادی و برای به دست آوردن شکل نهایی نیازمند ماشینکاری سی ان سی دارند در روش فورج ها ساخت قطعات فلزی توسط اعمال فشار و ضربه است و در فرایند شکل دهی نباید تغییر حجمی رخ دهد ابزار استفاده شده در این روش نیز خواص مکانیکی بالاتری در مقایسه با قطعات فلزی دارند اما در ریخته گری فلز تا دمای ذوب حرارت داده شده و ان را در حالت مذاب درون قالب می ریزند ولی در روش فورج ها قطعه جامد به دلیل انرژی حرارتی و مکانیکی شکل قالب را در حالت جامد به خود میگیرند .

پرسکاری سرد  چیست ؟

در روش پرسکاری و یا فورج سرد  یک شمش فلزی توسط ابزاری قدرتمند فشرده و به شکل خمیری در می آید در کنار تغییر در شکل و ظاهر فلز , خصوصیات آن نیز مانند دوام , مفتول پذیری و استحکام آن نیز تغییر می کند از این روش در صنایع هوا فضا , موشک سازی , صنایع خودروسازی سبک و سنگین و…استفاده می شود .

قابلمه فورج شده چیست ؟

روش های مختلفی در صنعت تولید ظروف استفاده می شود که یکی از آنها روش فورج می باشد در ساخت ظروف الومینیوم برای شکل دهی ورقه هایی با ضخامت بیشتر از این روش استفاده می شود مانند ظروف چدنی زیرا این نوع ظروف دارای ضخامت زیاد , وزن بیشتر و سختی آلیاژ و شکنندگی زیاد می باشند به همین دلیل برای تغییر شکل ورق های آهنی از این روش استفاده می شود .

حفاظ شاخ گوزنی با میلگرد فورج شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *