مقاله های فلز

فلزات رنگی کدامند ؟

فلزات رنگی

فلزات  رنگی

فلز یک ماده و یا عنصر شیمیایی در طبیعت بوده که دارای ویژگی هایی مانند انتقال حرارت , هدایت الکترونیکی , شکل پذیری می باشد  فلزات با توجه به ویژگی ها و خصوصیات خود در انواع فلزات آهنی , غیر آهنی و رنگی قرار میگیرند و در صنایع مختلف بسیار مورد استفاده هستند فلزات آهنی شامل فولاد , آهن , آهن تجاری و چدن است اما نوع غیر آهنی و فلزات رنگی این فرآیند شامل مس , آلومینیوم , قلع , سرب , روی , نیکل , برنز , طلا و نقره است مهم ترین تفاوت فلزات غیر آهنی می توان به سبکی , سخت تر بودن و مقاومت بالاتر نسبت به خوردگی نسبت به فلزات آهنی اشاره نمود . گلنرده سعید تولید کننده حفاظ های شاخ گوزنی با جدیدترین طرح های شاخ گوزنی در خدمت شماست . همراه ما باشید اما در ادامه با  اطلاعات مفیدی از 9 فلزات از دسته فلزهای رنگی

آخرین پروژه های حفاظ شاخ گوزنی

انواع فلزات رنگی

فلز مس :

از انواع فلزات رنگی می توان به فلز مس اشاره نمود این فلز قرمز رنگ وزنی مخصوص آن 8.9 بوده و مهم ترین ویژگی های آن شکل پذیری , رسانای گرمایی و الکتریکی بالا , نرمی و چکش خواری است و بیشتر برای کابل برق کاربرد دارد همچنین در وسایل تزئینی , دستگیره درب , ظروف نیز بسیار مورد استفاده قرار میگیرد .

فلز آلومینیوم :

از دیگر فلزهای غیر آهنی می توان آلومینیوم را نام برد ویژگی های این فلز شامل سبکی , انعطاف پذیری , مقاومت بالا در برابر خوردگی اما استحکام پایین  همچنین غیر مغناطیس بودن اشاره نمود از متریال آلومینیوم در صنایع مختلف برای ساخت درب و پنجره , قوطی کنسرو , ساخت واگن حمل ابر و مسافر و…. مورد استفاده قرار میگیرد .

فلز قلع :

قلع ها یکی از پر مصرف ترین فلزات در ساخت ترکیب های فلزی و آلیاژ های صنعتی می باشد این نوع به صورت سنگ معدن از زمین استخراج شده و مهم ترین ویژگی های آن مقاومت بالا در برابر خوردگی , انعطاف پذیری , چکش خواری , نقطه ذوب پایین است از این متریال برای روکش فلزات , ساخت آلیاژ ها , لحیم کاری و… استفاده می شود .

تولید عمده درب آکاردئونی 3 لوزی

فلز سرب :

از دیگر فلزات رنگی می توان سرب را که عنصری , سمی , سنگین و چکش خوار است را نام برد این نوع در برابر پوسیدگی در مجاورت با هوا مقاومت نموده و با تشکیل لایه کربنات روی آن فلزات را از خوردگی محافظت می کند از سرب ها در باتری های اسیدی , مهمات , روکش کابل , اتصالات ,و…. استفاده می شود .

فلز روی :

روی 24 فلز در پوسته زمین است که تولید ان به روش شناور سنگ معدن , برشته کردن و استخراج نهایی توسط برق به دست می آید از کاربردهای این فلز می توان گفت که با اضافه کردن با لایه ای نازک از آهن و فولاد برای جلوگیری از زنگ زدگی استفاده می شود .

فلز نقره :

نقره فلزی , نرم سفید و براق است و دارای بیشترین هدایت الکتریکی و رسانایی است از این فلز در پانل های خورشیدی , جواهرات , زیور آلات , ظروف و اتصالات الکتریکی استفاده می شود از ویژگی های آن می توان به نرمی , انعطاف پذیری , چکش خواری کمتر از طلا اشاره نمود .

فلز طلا :

طلا از زیباترین عناصر در طبیعت بوده که در رگه های پوسته زمین به همراه کانی های مس و یا به صورت آزاد وجود دارد این فلز زرد و روشن دارای ویژگی هایی از جمله چکش خواری بالا , شکل پذیری مطلوب و نیز عدم اکسیداسیون در مجاورت هوا و آب می باشد بیشترین کاربرد طلا در زیور آلات است .

فلز نیکل :

نیکل ساختاری بلورین و مکعبی شکل داشته و به رنگ سفید یا نقره ای است نیکل ها در صنایع مختلف برای ساخت میلگرد ها , محصولات ریخته گری و ورق سازی صنایع خودروسازی و… کاربرد دارد .

فلز برنز :

برنز مفرق آلیاژی بوده که در معادن مس همراه با قلع می باشد سه نوع برنز به نام آلفا , بتا و گاما وجود دارد که آلفا در حالت سرد چکش خواری خوبی داشته , بتا در حالت گرم چکش خواری خوبی داشته و برنز گاما بسیار شکننده می باشد از ویژگی های این محصول می توان به مقاوت در برابر خوردگی و فرسایش ,لحیم شدگی و نیز قابل جوش خوردگی اشاره نمود .

طرح های جدید درب فرفورژه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *