مقاله های فلز

نبشی چیست

نبشی چیست

نبشی چیست ؟

یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی که به صورت تنها و یا مرکب مورد استفاده قرار می گیرد نبشی است این ابزار پروفیلی بوده که به شکل دو ضلع عمود بر هم می باشد که در بسیاری از پروژه های عمرانی , ساختمانی یا صنعتی با دو مشخصه مانند اندازه بال ها و ضخامت شناخته و کاربرد دارد همچنین می توان از آن به صورت ترکیبی توسط ابزارهایی دیگر استفاده نمود در ادامه به خصوصیات , ویژگی ها , انواع و کاربرد این محصول می پردازیم .

 • مشخصات نبشی
 • محاسبه وزن
 • تولید نبشی ها
 • نبشی ها از لحاظ ظاهر
 • انواع نبشی ها
 • کاربرد نبشی ها
 • سپری چیست ؟
 • تولید کنندگان نبشی در ایران

فروش انواع نبشی آهنی

مشخصات نبشی

این محصولات را با توجه به دو ویژگی طول و ضخامت بال ها مشخص می شوند به عنوان مثال منظور از نبشی 50*50*5 یعنی طول بال آن 50 میلیمتر و ضخامت آن 5 میلیمتر است . همچنین در سایزاستاندارد 3 تا 10 سانتی متر و در ابعاد 6 متری تولید می شوند

محاسبه وزن

وزن این محصولات بر حسب کیلو گرم می باشد و می توان وزن آن را با این روش به دست آورد

 ضخامت  *طول  * اندازه بال ها *7850 *2 = وزن محصول (کیلوگرم)

تولید نبشی ها

نبشی پرسی

این نمونه تهیه شده از ورقی با طول 6 متر که از وسط عرض , ورق خم شده , زاویه این نوع 90 درجه و عموما دارای بال های مساوی  است .تولید آن مانند ناودان پرسی با عبور ورق نواربری شده از یک خط تولید شکل دهی سرد انجام میگیرد .

نبشی فابریک

این محصول در همان مرحله تولید به شکل نبشی ساخته می شود .در فرآیند این محصول در ابتدا شمش را در کوره حرارت داده و پس از عبور از قفسه های نورد مقطع آن کاهش و طول آن افزایش می یابد و درپایان عبور از قفسه های نوردی میانی تبدیل به نبشی شده و در قسمت برش در ابعاد 6 تا 12 متری برش داده می شوند

نبشی ها از لحاظ ظاهر

نبشی مساوی

از لحاظ ظاهر به دو نوع مساوی و نامساوی تقسیم می شوند که به راحتی این تفاوت را در ظاهر آنها می توان فهمید این مقاطع در نقشه های ساختمانی شبیه به حروف L نشان داده می شوند اگر بال در آن مساوی باشد حرف L سایز بال را نیز نشان می دهد مثلا L200 به مفهوم مساوی بودن اندازه بال با سایز 200 میلیمتر است .

نبشی نامساوی

این نوع در صنایع خاص در ابعاد و ضخامت های مختلف استفاده می شوند همچنی از متریال های مختلفی چون , ST37 , ST52 و ST44 تولید می شوند این نوع با بالهای نامساوی بر روی نقشه به صورت ضرب نمایش داده می شوند مثلا 100*200L این به مفهوم نامساوی بودن بال است .

انواع نبشی

نبشی اسپیرال

نوع  اسپیرال این محصول با بالهای مساوی سبک می باشد که در سایز 20*20*2  تا 50*50*5    تولید می شود و با عنوان نورد گرم نیز شناخته می شود .

نبشی لقمه

این نام مربوط به نبشی های خورد شده است و معمولا در آسانسورها کاربرد دارند .

نبشی گالوانیزه

در این نوع پوشش فلز روی به عنوان جلوگیری از زنگ زدن استفاده شده و مورد استفاده در اماکنی است که امکان خوردگی در آن محیط زیاد می باشد.

نبشی پی وی سی

ضخامت های نبشی پی وی سی بین 7 تا 10 سانتی متر بوده و در مکان های مختلف مانند سرد خانه استفاده می شود

کاربرد نبشی ها

 • از نبشی ها با سایز 50 در 150 میلیمتر برای اتصال پل ها به ستون , تیر آهن به بیم های باربر , و ستون به صفحات فونداسیون
 • در سازه هایی چون ستون و خرپا
 • سقف های کرومیت برای بال بالایی تیرچه نبشی ها , تسمه یا ناودانی
 • در اتصالات ساده در سازه هایی چون , اتصال نبشی های نشیمن , اتصال نبشی های جان , اتصال نیم گیردار( نیم صلب) , اتصال گیردار (صلب)
 • استفاده در دکل انتقال نیرو
 • برای مهار دیوارهای سفالی و…..

سپری چیست ؟

این محصول از بال اریک ساخته شده است و به دلیل ظاهر T شکل به آن پروفیل تی گفته می شود این نوع به صورت فابریک و سپری تولید و در صنعت و ساختمانکاربرد دارند ضخامت آنها معمولا بین 9/ تا 2.5 میلیمتر و طول انها بین 6 تا 12 متر است .

تولید کنندگان نبشی درایران

برخی از تولید کنندگان این محصول در ایران عبارتند از , نبشی فولاد تبریز , نبشی نورد آریان فولاد , نبشی فولاد کوهپایه , نبشی فولاد اصفهان ,نبشی سافا , فولاد اصفهان , گروه صنعتی شکفته تعدادی از این تولید کنندگان می باشند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *