مقاله های فلز

ریخته گری چیست

گلنرده چدنی حلزونی

ریخته گری چیست ؟

فراآیند شکل دادن فلزات را از طریق ذوب ریختن مواد مذاب در قالب مورد نظر و سرد شدن آنها را ریخته گری نامیده می شود  این عمل از قدیمی ترین روش برای شکل پذیری فلزات می باشد که قدمت آن به 7000 سال می رسد  اندازه قطعات ریخته شده متغیر از قطعات کوچک و چند میلیمتر شروع حتی تا چندین تن نیز می رسد  عملیات ریخته گری زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که قطعات شامل اشکال پیچیده و یا مقطع های توخالی و دارای حفره باشد.

 • انواع ریخته گری
 • مزایای روش های ریخته گری
 • قابلیت و کاربرد
 • قسمت های قالب ماسه ای

ریخته گری چدن در تهران

انواع ریخته گری

فرآیند ریخته گری به دو دسته  در قالب یکبار مصرف و یا قالب دائمی تقسیم می شود.روش های این فرایند عبارتند از ریخته گری با قالب ماسه ای , قالب ماسه تر و خشک ,قالب رو خشک , در حالت نیمه جامد , حالت روباز در ماسه ,قالب گچی , پیوسته , دقیق , ریخته گری تحت فشار بالا و فشار پایین در ادامه به شش نوع اشاره داریم .

 قالب ماسه ای

این نوع از پرمصرفترین روش های این فرآیند بوده که در آن از ماسه برای قالب گیری استفاده می شود میزان مصرف ماسه در این روش بسته به نوع و اندازه مقطع و روش قالب گیری متغییر است ماسه استفاده شده به دو دسته طبیعی و ترکیبی تقسیم همچنین دارای ماده ای نسوز به نام سیلیکا(sio2) بوده دانه های ماسه باید به قدری کوچک باشند که بتوان آنها را متراکم کرد  وهم درشت باشند که گاز تشکیل شده از منافذ آنها خارج می شود,در این روش ماسه را مجددا می توان مورد استفاده قرار داد .

 با قالب ماسه تر و خشک

فرآیند عملیات در ماسه تر قالب ماسه ای خشک نشده است  و در ماسه خشک قالب ماسه با دمای 300 درجه سانتی گراد خشک می گردد .

 قالب رو خشک

در این نوع قالب ماسه تا عمق معینی خشک می شود .

پیوسته

در این روش فلزات و قطعات مذاب در یک روش پیوسته به جامد تبدیل می شوند .

 قالب گچی

در این روش قالب از جنس گچ با پودر تالک و سیلیکا فلور ساخته شده این مواد با آب مخلوط و دوغاب در داخل یک مدل ریخته وپس از خشک شدن شکل قالب تکمیل می گردد .

ریخته گری تحت فشار

این روش سریعترین  راه تولید در فلزات می باشد که در دسته قالب های دائمی قرار دارد , مواد تحت فشار به داخل قالب ریخته می شود از ویژگی های این روش تولید قطعات محکم و بدون حفره های درونی است .

مزایای روش های ریخته گری

 • تولید قطعات با اشکال پیچیده هندسی
 • مورد استفاده برای قطعات بسیار کوچک و و قطعات بسیار بزرگ تا چند تن
 • به دلیل بازیافت و ذوب فلزات اضافی مقرون به صرفه بودن
 • قطعات ریخته گری در تمام جهات دارای خواص مکانیکی و فیزیکی یکسان هستند

قابلیت و کاربرد

 • تولید قطعات ماشین ها
 • ساخت دستگیره و قفل ها
 • تهیه چرخ بسیاری از اتومبیل ها
 • ساخت قطعات هواپیما , جت ,
 • چرخ پروانه ها , قاب عقب کشتی و…..

قسمت های قالب ماسه ای

قالب ماسه ای که این فرآیند درون آن انجام می پذیرد از دو قسمت اصلی با نام درجه بالایی (cope ) و درجه پایینی drag) ) تشکیل شده است مواد مذاب در فضای بین دو درجه که حفره قالب نام دارد جاری و هندسه طرح توسط یک قطعه چوبی با نام الگو ایجاد می گردد شکل طرح مطابق به شکل قطعه مورد نیاز ماست , حفره قیفی شکل که بالای آن ظرف مذاب ریزی قرار گرفته و قسمت لوله مانند قیف نامیده می شود , فلز مذاب در داخل ظرف مذاب ریخته و پایین جاری می شود , راه گاه ها ؛ کانال های عمودی توخالی که کانال های حفره قالب به آن وصل می شوند منطقه ای که این راهگاه ها به حفره قالب می رسند دروازه نام دارد , چندین حفره درون قالب وجود دارد که با سطح در تماس هستند ,اضافه مواد مذاب درون قالب ها به داخل این حفره ها لوله تغذیه نام دارند جاری می شود, برای جلوگیری از ایجاد حفره  درون قطعه مذاب جبران کننده از داخل این لوله ها به قالب وارد می شود , منافذ هوا , لوله های باریکی که حفره قالب را به آن وصل و باعث می شوند گازهای قالب خارج شوند .

ریخته گری گلنرده برای درب فرفورژه

 ریخته گری چدن اکنون در صنایع مختلف مخصوصا قالب سازی دیده میشود که به دلیل خواص مکانیکی این آلیاژ ، تولید کنندگان میتوانند تنوع و ظرافت را در قالب سازی دنبال کنند . همچنین بعد از قالب سازی یکی از پر کاربردترین مصرف چدنی در ریخته گری مختص ریخته گری گلنرده های چدنی میباشد . امروزه انواع دربهای فرفورژه را میتوانید در ورودی ساختمان ها ببینید . در هر کوچه و خیابانی که قدم میزنیم دربها فرفورژه به چشم میخورند که نمای آنها الهام گرفته از گلنرده های چدنی میباشد . با به روی کار آمدن ریخته گری چدن در قالبهای مدرن ماشین کاری شده تنوع و نو آوری در طرح گلنرده ها روز به روز بیشتر و بیشتر میشود . در گالری گلنرده های چدنی گلنرده سعید میتوانید نمونه هایی از دستاوردهای مهندسین ایرانی را در طرج های گلنرده چدنی مشاهده نمایید .

قیمت گلنرده چدنی در شادآباد

یک نظر در “ریخته گری چیست

 1. رضا زارع گفت:

  سلام وقت بخیر . تعداد 230 عدد قالب گلهای آلومینیومی موجود است در صورت تمایل برای خرید با شماره های 09374407740 و 09927412301 تماس بگیرید ahantalaee1976 نمونه کارها رو ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *