مقاله های فلز

تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی چیست ؟

تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی

تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی

ورق ساخته شده از فولاد نورد گرم که در دمایی بالاتر از 930 درجه سانتی گراد تحت عملیات نورد فشاری قرار میگیرد و در این عملیات خاصیت فرم پذیری آن بهبود یافته است ورق سیاه گفته می شود ؛ ورق روغنی از دیگر ورق های پر استفاده در صنعت بوده که اغلب در صنعت خودروسازی و ساختمان سازی استفاده می شود این از انجام فرآیند نورد سرد ( آنیلینگ ) بر روی ورق سیاه تولید شده به همین دلیل در بازار با عنوان ورق سرد شناخته شده است بنابراین مهم ترین تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی نحوه تولید این دو بوده که موجب شده کاربردهای این دو نیز از یکدیگر متمایز شود . گلنرده سعید تولید کننده درب فرفورژه با طرح های مدرن دربهای فرفورژه در خدمت شماست. برای مشاوره و ثبت سفارش با ما تماس بگیرید و یا همراه ما باشید با :

  • آشنایی با تفاوت های ورق سیاه و ورق روغنی
  • ورق سیاه بهتره یا ورق روغنی ؟

ساخت و نصب درب فرفورژه

تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی

آشنایی با تفاوت های ورق سیاه و روغنی

تفاوت در فرآیند تولید :

اولین تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی نحوه تولید این دو بوده که موجب تمایز این ورق از یکدیگر شده است ورق سیاه با نورد گرم و ورق روغنی با نورد سرد تولید می شود ؛ برای تولید ورق سیاه تختال ها و شمش ها در کوره با دمای بالا قرارگرفته و از قفسه های نورد عبور داده می شوندتا محصول نهایی دیگربه دست آید  سپس محصولات تولید شده در نورد گرم می توانند با انجام نورد سرد به قطعات پر استفاده تبدیل شوند در تولید ورق های روغنی از ورق های سیاه به ضخامت بالاتر به عنوان مواد اولیه استفاده شده که بعد از اسید شویی روغن کاری می شوند ورق های روغنی شفاف تر و صیقلی تر هستند .

تفاوت در کیفیت :

از جمله تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی می توان به کیفیت این دو اشاره کرد ؛ ورق سیاه با نورد گرم تولید می شود این نوع با توجه به نحوه تولید از مقدار کربن بیشتری برخوردار بوده و در نتیجه از ورق روغنی که توسط نورد سرد تولید می شود از استحکام و سختی بیشتری برخوردار است و نیز اینکه ورق های روغنی به دلیل نورد سرد تولید شده اند نسبت به ورق های سیاه سطحی صاف و صیقلی تر دارند .

تولیدی حفاظ شاخ گوزنی با میلگرد آجدار

تفاوت در سایز :

ورق سیاه سطح نسبتا خشنی داشته و تلرانس های ابعادی آن با دقت بالا تعبیه نشده اند در نورد گرم ضخامت ماده تقریبا از 25 تا 6 میلیمتر کاهش می یابد در صورتی که محصول نازک یعنی تا 6 میلیمتر باشد ورق می تواند به دور محوری پیچانده شده و کویل ورق شکل گیرد این کویل ها در نورد سرد به عنوان ماده اولیه بوده و ورق های با پرداخت سطح بالا و تلرانس های کمتر وضخامت کمی تهیه می شوند .

تفاوت از لحاظ کاربرد :

ورق های سیاه ابعاد و ضخامت بیشتری داشته و در مصارف صنعتی که نیاز به تولید محصولات با ابعاد بزرگ می باشد مورد استفاده هستند از جمله کاربردهای آن می توان به کشتی سازی , تانکر سازی , مخازن ذخیره در ابعاد بزرگ و.. اشاره کرد ؛ ورق های روغنی به دلیل دارا بودن ابعاد و ضخامت کمتر برای تولید محصولا کوچکتر با انعطاف پذیری بالا اعم از ساختمان سازی , خودرو سازی , لوازم خانگی , مبلمان و.. کاربرد دارند .

تفاوت در قیمت :

از دیگر تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی قیمت این نوع می باشد ؛ ورق های روغنی به دلیل نحوه تولید پیچیده تر نسبت به ورق های سیاه قیمتی دو برابر دارند .

ورق سیاه بهتره یا ورق روغنی ؟

گفتیم که ورق سیاه با نورد گرم تولید می شود بنابراین دارای کربن بیشتری بوده و دارای استحکام و سختی بالاتری است از این محصول به دلیل ضخامت و استحکام بیشتر در ساخت محصولاتی با ابعاد بزرگتر استفاده می شود ؛ ورق های روغنی دارای ضخامت کمتری بوده و برای محصولات کوچکتر استفاده می شود خب  ورق های سیاه کیفیت و استحکام بیشتر و ورق های روغنی ظاهری زیبا , صاف و صیقلی دارند اینکه کدام یک بهتر است تنعا بستگی به کاربرد این دو ورق دارد .هر گاه کیفیت در اولیت باشد ورق های سیاه و هر گاه ابتدا زیبایی و مد نظر باشد از ورق های روغنی استفاده می شود .

خرید درب آکاردئونی پرچ مخفی از تولید کننده 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *