مقاله های فلز

تیرآهن بلژیکی چیست ؟

تیرآهن بلژیکی چیست ؟

تیرآهن بلژیکی چیست ؟

مهم ترین مزیت تیرآهن برای ساختمان این است که وزن سبکی داشته و موجب می شود که ساختمان هم زیاد سنگین نشود ؛ به همین علت برای ساخت سازه هایی با تعداد طبقات بالا مناسب است در حین استفاده از تیرآهن امکان متصل نمودن قطعات گوناگون به هم وجود داشته و بسیار آسان می باشد ؛ تیرآهن بلژیکی نیز نوعی تیرآهن بوده که برای توزیع و تحمل وزن بار سازه مورد استفاده قرار میگیرد روش ساخت این سازه موجب شده تا که نسبت به دیگر تیرها متفاوت بوده و کاربردهای متفاوتی نیز داشته باشد . گلنرده سعید تولید کننده حفاظ نرده فرفورژه با ساخت و نصب انواع حفاظ شاخ گوزنی ، حفاظ آکاردئونی و درب فرفورژه در خدمت شماست . برای مشاوره و ثبت سفارش با ما تماس بگیرید و یا همراه ما باشید با : 

  • تیرآهن بلژیکی چیست ؟
  • کاربرد تیرآهن های بلژیکی
  • آشنایی با انواع تیرآهن های بلژیکی
  • ویژگی تیرآهن های بلژیکی
  • قیمت تیرآهن های بلژیکی چقدر است ؟

قیمت درب آکاردئونی با پرچ مخفی چنده  ؟

تیرآهن بلژیکی چیست ؟

تیرآهن بلژیکی چیست ؟

روش تولید تیرآهن بلژیکی با روش ساخت سایر تیرها متفاوت است ؛ روش تولید این محصول به روش نورد سرد است در فرآیند تولید بدین روش شمش های فولادی با گریدهای مشخص برا قرار گرفتن در دمای بالا به کمک دستگاه ها و غلطک های پیشرفته به اشکال مختلف در می آیند ؛ افزایش قیمت در سالهای اخیر موجب شده تا قیمت این محصول نیزبا افزایش همراه باشد وزن بالای آن نیز در بالا رفتن قیمت تمام شده آن مؤثر است به همین دلیل نوع دست دوم این تیرآهن ها در بازار بیشتر مشتری دارد .

کاربرد تیرآهن های بلژیکی

تیرآهن بلژیکی وزن و ضخامت بالایی دارند به همین دلیل بیشتر از این تیرآهن در بخش هایی از سازه که درآنها نیرو به ستون های اصلی منتقل می شود استفاده می کنند ؛ این سازه در سایز 18 و 20 و اغلبا در ستون های اصلی برای تحمل نیروهای خمشی کاربرد دارند و نیز اینکه این مقاطع در طول های 6 و 20 متری در بازار عرضه می شود .

کاربرد تیرآهن های بلژیکی کارکرده :

از تیرآهن های بلژیکی کارکرده و دست دوم در ساخت سقف منزل , پارکینگ , نعل چارچوب و پاسیو استفاده می شود .

کاربرد تیرآهن های بلژیکی نو :

در صورت نو بودن تیرآهن های بلژیکی از آن در ساخت سازه های عظیم اعم از برج ها , کشتی ها , سکوهای استخراج نفت و… استفاده می شود .

قیمت هر متر حفاظ شاخ گوزنی چنده ؟

آشنایی با انواع تیرآهن های بلژیکی

بال نیم پهن :

این نوع از لحاظ ضخامت کمی با دیگر تیرآهن های بلژیکی متفاوت است ؛ زیرا ضخامت بال های نیم پهن از جان آن کمتر است همین امر موجب شده تا سطح مقطع آن به شکل حرف I انگلیسی باشد این نوع در کنار مقاومت بالا وزن سبک و البته کاربرد زیادی دارد .

هاش :

سطح مقطع تیرآهن هاش به حرف H لاتین شبیه است همین امر نیز موجب شده تا طول و ضخامت بال و جان آن با هم برابر باشد ؛ این نوع نسبت به دیگر تیرآهن های بلژیکی استقامت بالایی داشته و اغلب در ساخت پایه , ستون و پل استفاده می شود .

لانه زنبوری :

در واقع این نوع همان تیرآهن هاش یا بال نیم پهن بوده که از وسط برش داده شده و سپس اشکال خاص روی جان این مقطع فولادی مجدد دو نیمه ان را به یکدیگر جوش داده اند , مهم ترین کاربرد تیرآهن های بلژیکی لانه زنبوری در بخش هایی از سازه بوده که بار زیادی را تحمل نمی کند به علاوه وجود حفره ها روی جان آن موجب شده که درگیری بالایی با بتن داشته باشد و به همین علت برای افزایش مقاومت کششی در سازه های بتنی کاربرد دارد .

ویژگی تیرآهن های بلژیکی

تیرآهن های بلژیکی از فولادی ST33, ST52,  و ST57  تولید می شوددر روش تولید این مقاطع شمش های فولادی تا 1100 درجه سانتی گراد حرارت داده شده و از میان دستک ها و غلطک های مختلف عبور داده می شونداین فرآیند تا شکل مناسب صاف و با کیفیت ادامه دارد و در آخر محصول نهایی برای قالب گیری تحت فشار قرار میگیرد در کل ارتفاع جان های بلژیکی بین 80 تا 400 میلیمتر و طول آنها بین 6 تا 20 متر متفاوت است عرض بال ها نیز با توجه به نوع مقطع اعم از IPN , IPE و IPB متفاوت است .

قیمت تیرآهن های بلژیکی چقدر است ؟

استاندارد کشورهای مختلف در کیفیت محصول نهایی مؤثر است به عنوان مثال تیرآهن استاندارد ایران و اروپا نسبت به تیرآهن روسیه و چین دارای کیفیت بهتری است ؛ تیرآهن های بلژیکی به دو صورت نو و دسته دوم موجود است نوع کارکرده در صورتی که دچار عیب و ایراد نباشد مجددا استفاده می شود ؛ تیرآهن های کارکرده از نو ارزان تر هستند در قیمت گذاری تیرآهن عوامل مختلفی اعم از وزن , طول , ضخامت بال , شیب بال , برند تولید کننده , نوسانات ارزی و.. تأثیر گذار هستند .

تولیدی درب فرفورژه آپارتمانی در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *